Leonard jest apartamentem, którego aranżacja ma stanowić prawdziwą oazę spokoju i komfortu. Zwracając uwagę na każdy detal wystroju, ten apartament emanuje przedwojenną elegancją i zapewnia spokojne otoczenie, które sprzyja twórczej refleksji. Starannie dobrane dekoracje i sztukateria na ścianach dodają charakteru, ale nie przytłaczają przestrzeni. Po długim dniu podróży i zwiedzania, można znaleźć tutaj czas na chwilę relaksu przy aromatycznej kawie lub książce z pobliskiej biblioteki i oderwać się od całodziennego zgiełku. Przestrzeń pomieszczeń pozwala zregenerować się przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.

POWIERZCHNIA 40m2

2 OSOBOWY

 

Od wieków Grodzka stanowiła jedną z najważniejszych ulic Przemyskiego Grodu. Wąska brukowana uliczka, spacerującym po niej turystom ma przypominać o mieszczących się w tym miejscu dawnych murach miejskich. Znajdował się tutaj trakt pomiędzy głównymi bramami średniowiecznego miasta: Lwowską i Grodzką. Brama Grodzka otwierała podróżnym drogę do Zamku Kazimierzowskiego.

Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym dzisiaj znajduje się Przemyska Biblioteka Publiczna (ul. Grodzka 8). Jest punktem bardzo istotnym w historii miasta, wspaniale ukazującym jego losy na przestrzeni wieków. W roku 1524 rozpoczęto budowę muru, który w następnych latach stał się ścianą klasztoru zakonu Dominikanek. Klasztor istniał do roku 1784, kiedy to budynek został przeznaczony jako miejski magazyn, a w późniejszym okresie szpital garnizonowy. W 1830 został przekształcony w wojskowe kasyno oficerskie, które wkrótce stało się centrum życia towarzyskiego miasta-twierdzy.

 

Na terenie kasyna znajdowała się m.in. oranżeria. Perypetie jednego z jego stałych bywalców – pewnego porucznika z tutejszego garnizonu armii CK (notabene mieszkańca kamienicy przy Grodzkiej 19) stanowią jedną z barwniejszych historii szpiegowskich. I nie chodzi tutaj wcale o Dobrego Wojaka Szwejka!

Podążając dalej ulicą Grodzką w stronę Parku Zamkowego nie sposób nie zauważyć zabytkowej murowanej kamienicy wpisanej do rejestru zabytków (A-616 z 01.09.1993). W tej części na ulicy nadal zachował się bruk z kostki bazaltowej. Kamienica przy ul. Grodzkiej 19 to unikalny budynek architektury przedwojennej.

Wybudowana w 1904 roku przez rodzinę Tarnawskich kamienica zyskała w czasach zaborów miano Ambasady Polskiej. Na odnowionej fasadzie budynku do dzisiaj znajduje się medalion herbowy z polskim orłem, litewską pogonią oraz wizerunkiem Matki Boskiej. Nestor rodu dr Leonard Tarnawski zaangażowany był w sprawy narodowe, a jego dom stanowił ognisko polskich tradycji i wartości. Jego żona Wincenta w pomieszczeniach kamienicy prowadziła natomiast działalność społeczno-kulturalną oraz czytelnię.Tarnawscy zamieszkiwali pierwsze piętro budynku, natomiast biuro adwokackie doktora Tarnawskiego znajdowało się na parterze.

Wewnątrz wciąż można rozróżnić dwie oddzielne klatki schodowe: reprezentacyjną oraz tzw. kuchenną dla zatrudnionej służby. W tej kamienicy Tarnawscy wychowywali swoje dzieci, a także potomstwo uboższych krewnych, wzięte na wychowanie. W czasie II wojny światowej Wincenta Tarnawska udzielała w kamienicy schronienia potrzebującym oraz udostępniała swoje zapasy. W 2021 roku ukończono proces renowacji zabytkowego historycznego budynku Ambasady Polskiej, w trakcie której wykonano remont elewacji, balkonu, więźby dachowej, wymianę stolarki piwnicznej i strychowej, izolację pionową oraz poziomą. Symbolicznie domknięto inwestycję wmurowaniem tablicy pamiątkowej poświęconą rodzinie Tarnawskim. Została ona odsłonięta 21.10.2021 roku.

Zarezerwuj apartament w samym sercu historycznej dzielnicy Przemyśla. Jeżeli masz pytania, badź chcesz dokonać rezerwacji skontaktuj się z nami bezpośrednio bądź przez Booking.com
RETRO APARTAMENTY
WINCENTA I LEONARD
ul. Grodzka 19/9, 37-700 Przemyśl
PIĘTRO 2
ROCKABILLY
ul. Rosłońskiego 3/49, 37-700 Przemyśl
PIĘTRO 3
kontakt@retroapartamenty.pl
tel.: +48 500 555 786
DOBA HOTELOWA 15:00 -11:00

RETRO APARTAMENTY © 2023 | Wszelkie prawa zastrzeżone. made by DIVME.site